Starostlivosť o poťah – čistič – moje skúsenosti

Rozhodol som sa prispieť s trochu netradičným testom a porovnaním. Som taký puntičkár, ktorý sa o poťahy stará, aby čo najdlhšie boli čo najkvalitnejšie hrateľné.
Tak som sa rozhodol vám priniesť svoj subjektívny pocit a skúsenosti s niektorými dostupnými a už bohužiaľ aj nedostupnými tzv. „čističmi“ na stolný tenis. Viem, že veľa z vás má názor, že toto je chémia a nič iné ako čistá voda nie je lepšie … nikomu to neberiem … ale mne sa toto osvedčilo, poťahy vydržia dlho a keď ich posuniem ďalej, tak posúvam v TOP stave. A hneď začnem zostra, dám hneď svoj rebríček, ktorý potom aj odôvodním a napíšem svoje skúsenosti s jednotlivými čističmi.

Môj rebríček
  1. Stiga Energy Spray  – pre mňa bezkonkurenčne č.1
  2. Revolution No.3 Rejuvenator
  3. Revolution No.3 Bio Combi Cleaner 110ml – špongia aplikátor
  4. Revolution. No3. Cleaner Spray
  5. Butterfly CURE WATER Cleaner


Stiga energy SpraySTIGA Energy Spray
U mňa jednoznečné Number 1 !! Ale bohužiaľ Stiga prestala s výrobou tohto spreju asi pred 4 rokmi kvôli nejakým smernicam EU, kvôli aerosolom, takže TT svet prišiel o jeden veľmi dobrý čistič … aspoň pre mňa. Čistič sa dá aplikovať kedykoľvek aj počas tréningu, iba sa zotrie. Je určený na odstránenie nečistôt, potu, mastnôt. Na poťahu nezostávajú žiadne šmuhy, žiadny olejový alebo iný film.
Tým, že sa už pár rokov nevyrába, už ho nie je možné nikde objednať. Ja som objednal posledných pár kusov z Estónska a ešte som tento rok prišiel na 5 kusov v Poľsku, tak som ich hneď objednal.

Aplikácia:     kedykoľvek
Výdrž:     cca. 1 – 1,5 roka
Cena:     už nedostupný

Aplikácia a použitie čističa

  • Nanesenie 2 vrstiev spreju.
  • Zotretie Energy Spray


Revolution No.3 Cleaner & Rejuvenator

Tento čistič je moje druhé číslo 1. Je to naozaj super čistič a oživovač poťahov. A naozaj funguje. Aplikovať sa má až na konci tréningu a to iba 2-3 kvapky, ktoré sa musí dlaňou do poťahu „votrieť“ . Na poťahu urobí taký jemný „olejový“ film, ktorý sa behom pár hodin úplne vsiakne do poťahu a poťah sa oživí a hraje naozaj dobre. Ja to robím tak, že iným čističom na konci tréningu očistím poťahy od nečistôt a potom použijem tento

Aplikácia:     iba na konci tréningu
Výdrž:     cca. 3  roky
Cena:     bežne okolo 9 €

Aplikácia čističa a oživovača poťahu. Ako ukážku som vybral dva staršie poťahy, s ktorými sa hrali deti. Poťahy dostali nový dych


Revolution No.3 Bio Combi Cleaner 110ml  – s špongiovým aplikátorom
Toto je moje veľké prekvapenie. Nikdy som nič podobného neskúšal, myslím čistič s aplikátorom, ale na moje prekvapenie je to fakt dobrá vec. Tento čistič nanesiem na poťah pomocou aplikátora, a potom hubkou iba zotriem alebo rozotriem. Čistič pekne odstraňuje nečistoty, mastnotu, pot. Nezanecháva šmuhy, fľaky, nevytvára olejový film, čiže ho môžete aplikovať aj počas tréningu a môžete hrať ďalej. BioCleaner oživí poťah.  Asi keď mi dôjdu čističe STIGA , tak toto bude určite ten čistič, ktorý ho nahradí.

Aplikácia:     aj počas tréningu
Výdrž:     neviem, používam 2 mesiace
Cena:     okolo 4€ !!! (super cena www.dalisport.sk)

Aplikácia čističa pomocou špongiového aplikátoru

Aplikácia čističa pomocou špongiového aplikátoru.

Zotretie naneseného čističa pomocou špongie

Zotretie naneseného čističa pomocou špongie

 


Revolution No.3 Cleaner Spray
ďalší vydarený produkt od tejto značky. Veľmi dobrý čistič v spreji. Podľa mňa vytvára jemný olejový film kvôli jemnému oživeniu poťahu. Preto odporúčam aplikáciu po tréningu, kedy čistič naozaj veľmi pekne odstráni všetky nečistoty (prach, mastnota), má príjemnú vôňu. Čistič nanesiem asi v dvoch nástrekoch na poťah a potom hubkou zotriem z poťahu. Poťah potom pôsobí živšie, novšie.

Aplikácia:     podľa mňa, iba na konci tréningu
Výdrž:     cca. 1-2  roky
Cena:     bežne okolo 5,50 €


Butterfly CURE WATER Cleaner
Keď som hľadal náhradu za Stiga čistič, lebo som si myslel, že už ho nezoženiem tak som kúpil aj tento čistič, že vraj je najlepší. No neviem … mňa vôbec neoslovil. Má nepríjemnú vôňu. Ako čistič nie je zlý, nečistoty zotrie pekne, poťah je živší  … ale … mne po aplikácii v dvoch prípadoch zostali také škaredé škvrny, ktoré už bohužiaľ sa nedajú odstrániť. Na herné vlastnosti poťahu nemá vplyv ale mňa znervózňujú z estetického hľadiska

Aplikácia:     skôr po tréningu
Výdrž:     nedokážem posúdiť, použil som ho asi 5x
Cena:     okolo 10€

Ako som spomínal, na poťahu po aplikácii tohto čističa sa mi vytvorili takéto fľaky. Na hru nemajú vplyv.  Takéto isté fľaky sa mi urobili na poťahu Yasak Valmo aj na Tibhar Evolution MX-S

Yasak Valmo - fľaky po aplikácii čističa Butterfly CURE WATTER

Yasak Valmo – fľaky po aplikácii čističa Butterfly CURE WATTER


Takže keď to zhrniem …

Po tom, čo spotrebujem všetok Stiga čistič tak určite zostanem pri čističi Revo Bio Combi Cleaner s aplikátorom a k tomu určite ten oživovač Revo. Je to veľmi dobrá kombinácia pre tých náročnejších. Pre bežných používateľov úplne postačí keď kúpia hociktorý z uvedených alebo iných dostupných čističov.

Pridať Komentár