Test Stiga DNA – novinka 2020

Stiga dlehé mesiace pomaly dávkuje informácie o svojej novinke novej rade profesionálnych poťahov pod menom DNA. Postupne sme sa dozvedeli, že ide o prvý a nový ESN poťah vyrobený v Nemecku pre Stigu (napríklad Mantra je vyrobená v Japonsku). Na vývoji sa podieľala Švédska reprezentácia, Čínska akadémia stolného tenisu a ďalej  zmluvní hráči STIGA ake je Truls Moregard atd. Ale viac takého popisu nájdete už v promo článku Stiga, ktorý môžete prečítať tu

Na test mám všetky 4 novinky z tejto série. Stiga FUTURE M v hrúbke 2,1mm, Stiga DNA PRO S v hrúbke 1,9mm, Stiga DNA PRO M v hrúbke 1,9mm a nakoniec Stiga DNA PRO H v hrúbke 2,1mm. Všetky poťahy testujem na mojom dreve Stiga Nostalgic Allround … čo je aj napriek názvu dosť rýchle 5 vrstvové celodrevo, ktoré by som zaradil do kategórie ALL+ až OFF. Z týchto driev mám 2 kusy, rozdiel medzi nimi sú asi 2g. Ako prvé testujem poťahy DNA FUTURE M a DNA PRO M. Sparinga mi počas celého testu robí Attila Szemes, ktorý ako robot vracia úplne každý úder.

Keď niekto čaká porovnanie s poťahmi Butterfly Tenergy … tak to tu nenájde. Kvôli obchodnej politike Butterfly, neustálemu zvyšovanie cien a kartelovej dohody ktorú vnucuje výrobca, tieto poťahy bojkotujem a s Tenergy som nehral už vyše 5 rokov.
Hrám s poťahmi série Tibhar Evolution a to momentálne mi vyhovujú Evolution EL-S.

 

Stiga DNA spongegumaPrvý kontakt s poťahmi pri rozbalení som si všimol hneď som si všimol pri každom jednom z tejto serie je balenie pekné spracované, vidieť, že sa jedná o prvotriedny poťah. Po rozbalení všetkých troch som si všimol novú špongiu. Je to asi prvý poťah pri tejto značke, ktorý je pórovitý. Je jasnej oranžovej farby s veľkými pórmi … podobné špongii ktorú poznáme od Tibharu pri rade Evolution. Keď porovnám póry so špongiou z rady Evolution tak mi prídu póry DNA väčšie. Špongia mi príde podobne tvrdá pri každej variante ( S, M, H) ale výrobca udáva pri S = 42,5° pri M=47,5° a pri H= 50°.. a nezabudnem na FUTURE M = 47,5°. Oproti rade PRO má poťah FUTURE špongiu bielej farby, na dotyk pôsobí mäkšie. Ale je tiež pórovitá.

Vrchná guma je lesklá, na dotyk pôsobí mäkko, to asi spôsobujú tenké pupienky. Je mierne lepivá, do loptičky sa zahryzne dosť výrazne. Podľa mňa pri každom z týchto poťahov bola vrchná guma použitá rovnaká, iba možno je použitá iná geometria pupienkov pod iným uhlom sú usporiadané (a le to je iba moja špekulácia … nevadí, rozoberiem potom hneď po rozbalení poťahy a rozoberiem ich na porovnanie, hlavne ma zaujímajú PRO S, M, H.


STIGA DNA PRO M – 1,9mm

tento poťah som zobral na test ako prvý. Pri pinkaní po nalepení som si všimol veľký grip tohto poťahu. Po nalepení som dal raketu na 12 hodín do stolnotenisového lisu. Ráno som ho vybral a išiel na tréning.  Pri prvom údere som si všimol, že oproti EL-S, ktoré používam je tak o pól tempa rýchlejší tento poťah a má aj vyšší oblúk. Hneď prvé moje topspiny išli za stôl. Musel som si prispôsobiť uhol úderu a už to išlo všetko na stôl. Čo som počul o tomto poťahu je to, že má mať vysokú kontrolu … a to má naozaj excelentnú.  Keď sa prispôsobil uhol úderu, kaziť sa s nim prakticky nedá.  Sparing si hneď všimol oveľa vyšší falš, keď mi hovoril, že blok musel tlačiť dole viac pri tomto ako pri EL-S.  Ďalšou výhodu tohto poťahu je jeho malá žravosť. Príjem podania je veľmi jednoduchý a dá sa úplne zľahka umiestniť za sieťku. Katapult poťahu je veľmi prijateľný, nie je malý ale je úplne v pohode ovládateľný. Pri poťahoch Mantra ma stále fascinovalo ako ľahko sa s nimi dalo klopiť – blokovať … tak DNA tento trend nemení a ešte to posúva dopredu. Blok je presný jednoduchý a hráč ho umiestni kam chce … aspoň mne to nerobilo problém.

Takže prvé postrehy z tohto poťahu:

 • je pomalší ako MX-P, a aj keď má špongiu rovnakej tvrdosti 47,5° … pôsobí mäkšie. Dal by som ho niekam medzi MX-P a EL-S
 • vysoký grip s veľmi veľkým falšom a rotáciou
 • podanie veľmi namotané, ľahko zahrateľné
 • veľmi veľká kontrola
 • jednoduchý blok
 • vyšší oblúk

Poťah je určený ako pre profesionálnych hráčov tak aj pre mierne pokročilých hráčov. Poťah dosť odpúšťa. Pre technicky zdatnejších hráčov odporúčam v hrúbke 2,1mm. Pre viacerých hráčov toto bude vhodná alternatíva na backhand.


STIGA FUTURE M – 2,1mm

súčasne s poťahom STIGA PRO M som mal pripravený na druhej rakete druhú novinku DNA FUTURE M. Ako som už spomínal vyššie špongia je rovnakej tvrdosti ale bielej farby. Drevo rovnaké. Hrúbka špongie 2,1mm … myslím, že sa vyrába iba v tejto hrúbke.
Pri prvom údere som cítil … je to pomalé. Oproti PRO M je tento poťah minimálne o 2-3 tempa pomalší. Je to čiste allroundový poťah. Tým, že podľa mňa je vrchná guma použitá rovnaká iba špongia je pomalšia, pocitovo mäkšia. Ten kto hľadá poťah, ktorý je fakt dobrý, chce veľký falš aj pri čopovaných úderoch a stačí mu niečo pomalšie … tak nech ďalej nehľadá.  Poťah generuje stredný oblúk, topspin sa s nim pokaziť nedá … ale pre mňa je taký neškodný, hlavne na tomto dreve. Bloky ako pri PRO aj pri tomto veľmi ľahko hrateľné .. iba pomalé.
Večer som prelepil tento poťah na drevo od Palatinusa, custom special ZLC drevo, kde je Zyloncarbon hneď pod vrchnou dyhou  a rýchlosť je OFF+
Pocitovo to bolo lepšie. Generovalo to veľký falš … ale bolo to stále dosť pomalé.

Prvé postrehy z tohto poťahu:

 • jedná sa o allroundový poťah
 • stredný oblúk
 • veľmi vysoká kontrola
 • dobrý blok

Tento poťah by som odporučil pre začínajúcich hráčov, ktorí týmto dostanú poloprofesionálny poťah s veľkou rotáciou, pri ktorom môžu rozvíjať techniku hry. Ale poťah je vhodný podľa mňa aj pre obranárov, lebo pri čopovanej obrane generuje naozaj veľkú spodnú rotáciu. Ale budú s nim spokojní aj hráči, ktorým vyhovujú pomalšie allroundové poťahy.


STIGA DNA PRO S – 1,9mm

druhý deň som si na test zobral poťah DNA PRO S. Jedná sa o najmäkší poťah tejto série. Výrobca udáva 42,5°. Až tak mäkké poťahy nemám obzvlášť v láske. Pri prvých úderoch som cítil, že poťah nepôsobí tak mäkko ako som čakal. Je približne o pól až jedno tempo pomalší ako PRO M a oblúk je o niečo nižší. Čo som si hneď všimol je vyšší katapult tohto poťahu. Ale herne je to veľmi podobné ako PRO M. Tu by som sa možno nebál zvoliť hrúbku 2,1mm. Tým že je to poťah z tejto série platí na neho to isté ako aj na PRO M … vysoká rotácia (PRO M má ale vyššiu), silný čop, vysoká kontrola. Je to kontrolovanejšia alternatíva pre tých, ktorým je PRO M už rýchle. S týmto poťahom som odohral najmenej … zatiaľ iba asi hodinu, takže ďalšie poznatky sem ešte pridám.

Takže prvé postrehy z tohto poťahu:

 • stredne vysoký oblúk
 • vysoký grip s veľmi veľkým falšom a rotáciou
 • podanie veľmi namotané, ľahko hrateľné
 • veľmi veľká kontrola
 • jednoduchý blok
 • je to pomalšia alternatíva k poťahu PRO M

Určenie poťahu by som povedal to isté ako pre poťah PRO M, ale bude to skôr backhandová alternatíva alebo alternatíva pre tých, ktorí chcú na FH pomalšie DNA ale FUTURE je už veľmi pomalé.

Budúci týždeň zostáva na test poťah DNA PRO H v maximálnej hrúbke 2,1mm … na čo sa naozaj veľmi teším.

 • guma
 • Stiga DNA sponge
 • Stiga DNA Pro S vs. Future M

Pridať Komentár