Od Slovenského importéra značky Stiga z Galanty (Dali s.r.o., pána Karkuša) som dostal na otestovanie drevo, ktoré bolo vydané k 75 ročnému jubileu založenia firmy STIGA, – Stiga Nostalgic Allround. Toto drevo je najpomalšie z troch vydaných driev Nostalgic série, a to Nostalgic VII ( rýchlosť OFF+), Nostalgic Offensive (rýchlosť OFF) a Nostalgic Allround ( rýchlosť ALL+) … toto budem aj testovať.

 

Úprimne nikdy som nenašiel cestu k drevám Stiga, najviac sa mi páčila hra s drevom Stiga Clipper, ale to je dosť rýchle drevo. Ale samozrejme možnosť otestovať toto drevo ma potešila, hlavne z dôvodu aj jeho zloženia.

 

Jedná sa o 5 vrstve celodrevo : Wenge / Ayous / Ayous / Ayous / Wenge.  Mám rád drevá s Ayous-om, lebo dodáva drevu taký príjemný softovejší (mäkší) feel (pocit) a vysokú kontrolu. Wenge použila značka Stiga prvý raz. Jedná sa o pružné ale tvrdé drevo. A práve táto kombinácia mi prišla ako veľmi zaujímavá.  Čakal som stredné tuhé ale tvrdé drevo, a očakávania sa mi naplnili, lebo sa jedná naozaj o tvrdšie drevo.

 

Pri prvom pohľade je vidieť, že za danú cenu sa jedná o naozaj luxusné drevo. Materiály prvotriedne, pekné plechové štítky v rukoväti, a v spodnej časti logo Stiga, tiež vnorené hliníkové. Pre Stigu je tiež netypické, že pliešok je štvorcový, to myslím je iba pri tomto dreve a nikdy predtým toto Stiga nepoužila … ale je podarené, elegantné.

 

Dostal som drevo o váhe 93g, čo nie je málo, dokonca by som povedal, že je to až veľa v dnešnej dobe. Myslím, že aj ta váha prispieva k rýchlosti tohto kusu, čiže možno ľahšie kusy by mohli byť ešte lepšie ovládateľné, ale zas budú i niečo tuhšie. Ale drevo je tak dobré vyvážené, že nepôsobí vôbec ťažko. Je ťažšie o 20g oproti hernému drevu, ale ten rozdiel nepociťujem. Drevo je v klasickej modrej Stiga krabici, jedine čo bolo naviac je leták, ktorý poskytuje informácie k sérii Nostalgic.

Tým, že som v ten deň hovoril s importérom, vedel som, že drevo dostanem tesne pred tréningom. Aby som celé urýchlil, doma som naniesol lepidlo na poťahy. Ako prvé som použil staršie Tibhar Evolution MX-P v maxe , a na druhú stranu som nalepil sendvič.
MX-P dostalo 2 vrstvy lepidla Revolution a sendvič – 1 poriadnu vrstvu.  Po zaschnutí lepidla som dal poťahy na fóliu. Pred tréningom som musel iba naniesť 1 vrstvu lepidla na drevo a mohol som začať s testovaním


Po zavedení plastových loptičiek mi chýbala dynamika celuloidu, a automaticky som siahol po rýchlejšom dreve, rýchlejšej kombinácii. Ale buď zvyšujúcou kvalitou plastov, alebo iba pocitom straty rotácie, som sa vrátil k pomalej zostave aby som získal späť viac kontroly spolu s rotáciou. Hrám s drevom Andro Temper Tech ALL+ … čo je podobné zloženie, iba vrchná dyha je temperovaná  Hinoki (temperovaním dosiahli ešte tvrdšiu dyhu Hinoki) … na tom dreve hrám s poťahmi Tibhar Evolutin EL-S (1,9-2,0mm) a tiež sendvičom . Myslím si, že je to drevo s najvyššou kontrolou, z tých čo som zatiaľ skúšal ( tým, že mám doma 17 driev) a minimálne 50 som už posunul ďalej, tak nejaký prehľad mám.

Testovanie:

 Ako som písal, lepil som to na mieste, takže tam bolo ešte aj čerstvé lepenie. Hneď pri prvom údere som si všimol, že drevo generuje nižší oblúk na aký som zvyknutý. Ďalšie čo som si všimol, že drevo je naozaj tvrdé ale nie až tak tuhé.
Výrobca radi drevo do kategórie ALL+. Osobne si myslím, že sa jedná o veľmi dynamické ALL+ drevo, ktoré nesklame ani útočného hráča, ktorý má rád drevo kategórie až OFF.

Zo začiatku mi robil nižší oblúk problém, veľa toho letelo do siete, ale je to otázka krátkej doby, kde som zmenil sklon úderov, a možno som z toho ešte aj vyťažil, lebo topspiny nepríjemne a nečakane padali na koniec stola. Pre hru z materiálom (aspoň u mňa) je to tiež výhoda, lebo hrám viacmenej iba rovné údery a aj pri vyššej rýchlosti toho viac padá na stôl.

Čo ale musím vytknúť výrobcovi, že pri tejto kategórii dreva naozaj mohol obrúsiť hrany spodnej časti čepele. Lebo tie sú veľmi ostré a nepríjemné pri hre, a je to už štandardom aj pri lacnejších drevách.

 Prvé dojmy z tréningu č. 1 a postrehy k drevu:
  • nižší oblúk dreva
  • naozaj vysoká kontrola
  • vysoký dwell time
  • vyváženie viac do hlavy
  • rýchlosť ALL+ až OFF
  • podľa mňa malý katapult
  • je vhodné ako pre spinovo orientovaných hráčov, tak aj bombardérov,  čiže hráčov ktorí do toho iba tak rovno udrú
  • tvrdé poťahy pôsobia na dreve príjemným mäkším pocitom

 

Druhý tréning:

Na druhom tréningu som prelepil MX-P za poťah Nittaku Fastarc G1, hrúbka 1,8mm, ktorý som trochu „osviežil“ s Falco Long Booster ( ktorý som tiež testoval).  Predtým som používal Revolutieon booster a skúsil som aj Haifu Seamoon booster.  
Revolution trochu zrýchli ale hlavne navráti poťahu pôvodné vlastnosti a zvýši kontrolu poťahu
Haifu Seamoon booster natiahne poťah, možno trochu zrýchli ale nič výnimočného
Falco Long Booster  – tak to je naozaj booster. Výrazne zrýchli poťah

Ako som písal, Fastarc G1 bol predtým trochu posilnený Falco Long Boosterom. Na moje prekvapenie, aj keď je to iba 1,8mm bol minimálne o 2 tempa rýchlejší ako MX-P v maximálnej hrúbke.  S týmto poťahom bolo drevo už pre mňa rýchle a ťažko hrateľné. Takže hneď po tréningu išiel dole.

Tretí tréning:

Nalepil som poťah Tibhar Evolution MX-S (1,9-2,0mm).  Vyzerá, že drevo rozumie s tvrdými poťahmi a hlavne asi so sériou Tibhar Evolution.
S touto kombináciou hraje drevo veľmi dobre. Veľká rotácia, letí to presne tam kam má, vysoká kontrola. Drevo podrží loptičku na poťahu a letí to potom presne tam kam hráč chce. Oblúk je naozaj nižší, ale je to iba sila zvyku. 

 


Importér mi umožnil dlhodobé testovanie tohto dreva, takže postupne budem doplňovať ďalšie postrehy s týmto drevom , pri použití rôznych poťahov. 


Záver:

Stiga Nostalgic ALL+  je útočné dynamické ALL+ drevo, ktoré vyniká neuveriteľne vysokou kontrolou, a ako som písal nesklame ani útočného hráča hľadajúceho viac kontroly a rotácie bez výraznej straty rýchlosti, ale je zvyknutý na rýchlejšie drevo kategórie OFF.

Drevo neodporúčam úplným začiatočníkom, skôr stredne pokročilým a pokročilým hráčom. Drevo podporuje spinovo orientovanú hru ale výborne rozumie aj s materiálom. 

Myslím, že toto drevo získa veľkú obľubu aj medzi hráčmi v našej súťaži, a veľa hráčov bude prekvapených, o koľko presnejšie a lepšie môžu hrať so správne zvoleným materiálom.

 

 

 

Pridať Komentár